Испечати

Печен карфиол

Печен карфиол

Состојки

  • 1 цвет карфиол(околу 350гр)
  • 2 јајца
  • 1 лажица маслиново масло
  • по вкус мешан зачин
  • по вкус оригано

Подготовка

Обожавам карфиол и печен и похован, едноставно одлична комбинација е со јајца. Ова е оброк богат со протеини, идеален за оние кои држат линија.
Се става вода со сол на оган да зоврие. Цветовите се чистат и откако водата ќе зоврие се додаваат да се варат 4-5мин. Се цедат од водата. На страна се матат 2 јајца со мешан зачин и други зачини по желба. Се додаваат јајцата во исцедениот карфиол се меша се убаво и се истура во намрсено тавче. Се печи во загреана рерна околу 15 тина минути додека не порумени.