Испечати

Пита со готови кори, тиква и ораси

Пита со готови кори, тиква и ораси

Состојки

  • 500 гр благи кори
  • 1 кг тиква
  • 6 лажици шеќер
  • 150 гр сецкани ореви
  • 1 пакетче ванилин
  • по потреба масло

Подготовка

1. Тиквата се чисти и се сецка на мали парчиња и се вари. Варената и изладената тиква се гмечи и кај неа се додава шеќерот, ванилинот и оревите и убаво се промешува.
2. На 3 кори се става дел од филот и се витка во ролат, потоа се реди во тавче.
3. Постапката се повторува, додека не се потрошат корите и филот.
4. Наредените ролати се полеваат со малку млака вода и одозгора се мачкаат со масло. Штрудлата се пече на 180 степени додека не се зарумени.
5. Готовата штрудла може да се украси со шеќер во прав.