Испечати

Мирисна фокача

Мирисна фокача

Состојки

 • За тесто
 • 600 гр брашно
 • 380 мл млака вода
 • 1 сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • За врз тесто
 • 1 парче биено козјо сирење
 • 10-15 шери домати
 • маслиново масло за премачкување
 • лук во гранули, оригано и сушен босилок за посип

Подготовка

Квасецот го раствораме во малку млака вода, заедно со шеќерот и 2 лажици брашно и го оставаме да се активира. Потоа замесуваме тесто од сите состојки за тесто и го оставаме да стаса околу еден час.
Откако ќе стаса, само го формираме и го ставаме во намрсено тавче и го оставаме да стаса некои 10 -15 минути.
Со прстите правиме вдлабнатини во него, ги редиме доматите и сирењето исечкано на коцки. Ја премачкуваме фокачата со маслиново масло, посипуваме босилок и оригано, може и лук во гранули и ја ставаме да се пече во загреана рерна на 220 степени додека да порумени.