Испечати

Кнедли салата

Кнедли салата

Состојки

 • 1 паковка кнедли
 • 2 црвени пиперки
 • 1 тиквичка
 • 3 лажици маслиноово масло
 • За сосот
 • 5 лажици маслиново масло
 • 1 лажица оцет
 • 2 чешниња пасиран лук
 • 2 лажици доматно пире
 • 2 лажици мешан зачин
 • 1/2 лажиче мало сол
 • 2 гранчиња босилек

Подготовка

Кнедлите од тестенини се варат во посолена вода.
Кога се готови се цедат и се оставаат да изладат.
Пиперките се мијат и се цедат.
Се сецкаат на тркалца.
И тиквичката исто така се мие се цеди и не се лупи, туку се сецка на тркалца.
Се запржуваат во 3 лажици маслиново масло.
Се додаваат во изладените кнедлички.
На страна во друг сад се меша доматното пире, оцетот и лукот кој претходно го испасиравме и исчистивме.
Го додаваме маслиновото масло и зачинуваме.
Промешуваме добро и го додаваме и овој сос во смесата.
Декорираме со листови од босилек.
На здравје