Испечати

Зелено песто од рукола и босилек

Зелено песто од рукола и босилек

Состојки

  • 1 чаша свежи листови од рукола и босилек
  • 80гр непечени индиски ореви
  • 4 чешниња лук
  • сок од еден лимон
  • 50мл маслиново масло
  • по вкус сол

Подготовка

Обожавам босилек и рукола и од тоа излезе оваа комбинација. Можам секој ден да го јадам со макарони и шпагети. Подготовката е брза и едноставна, ставаш се во блендер и пестото е готово.