Испечати

Видео рецепт: Палачинки со пилешко и сос од печурки

Видео рецепт: Палачинки со пилешко и сос од печурки

Состојки

 • За ПАЛАЧИНКИТЕ ќе ви треба:
 • 120 гр. брашно
 • малку сол
 • 1 јајце
 • 280 мл. млеко
 • 1 лажица масло
 • Ќе ви треба:
 • 3 помали парчиња пилешки стек
 • 300 мл. вода
 • Фант за сос од печурки
 • 100 гр. ајдамер кашкавал

Фичо ќе подготви интересен ручек со пилешко месо и палачинки. Сето тоа во сос од печурки, за фантастичен вкус!

Подготовка

Чекор 1: Во сад за матење измешајте ги состојките за палачинки и испечете неколку палачинки. Тргнете ги на страна.

Чекор 2: Стековите ставете ги во лонецот да се сварат. Во големата тава додадете ја водата и Фантот и мешајте додека не проврие. Кога ќе проврие додадете го изренданиот кашкавал и мешајте да се растопи.

Чекор 3: Стекот цепкајте го на конци и ставете го во тавата со сосот.

Чекор 4: Палачинките исечете ги на тенки ленти и во форма на паста додадете ги во тавата со сос.

Чекор 5: Сервирајте!

СОВЕТ: Оваа необична комбинација со палачинки нам многу ни се допадна. Пробајте ја и кажете ни го вашето мислење.