Испечати

Унгарски гулаш со кнедли

Унгарски гулаш со кнедли

Состојки

 • 700гр јунешка картина
 • 500гр кромид
 • 2 мали лажици црвен пипер
 • бибер во зрна
 • 2 ловоров лист
 • 1 пакетче фант за гулаш
 • За кнедли
 • 300 гр двопек кршен
 • 1 главица кромид
 • 3 јајца
 • 150мл млеко
 • 50гр брашно

Подготовка

Во тенџере се пржи исецканиот кромид да добие жолта боја. Се додава црвениот пипер, вода, биберот во зрна, ловоровиот лист и кога ќе зоврие водата се додава месото исецкано на коцки
Се поклопува и крчка на тивко два часа. Кога е готово месото се зема пакетчето фант гулаш, се раствара со вода, се додава во гулашот и крчка уште 15 мин.
За кнедлите од наведените состојки ги ставаме во една вангла и замесуваме смеса како за ќофте ги формирам топчиња и во тенџере ставаме вода кога ќе зоври ги ставаме кнедлите и варат 15 мин. Добар апетит