Испечати

Торта со ресана

Торта со ресана

Состојки

  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 250 гр путер
  • 250 мл млеко
  • 300 гр бисквити
  • 120 гр ореви
  • 800 гр ресана колачи

Подготовка

Ресана колачите и бисквитите искршете ги на 4 дела и ставете ги во еден сад. Додајте ги оревите крупно сечкани (претходно потпечени кратко во рерна). Млекото, путерот и чоколадото стопете ги на тивок оган. Кога ќе се растопат, со оваа смеса се полеваат сувите состојки и се меша додека не се соединат. Оваа смеса се става во калап обложен со најлонска фолија и се става во фрижидер да се стегне. Може да се украси со шлаг, глазура, рендано чоколадо, кршени ореви....
Јас правев со половина доза, затоа на сликата се мали парчињата ))))))