Испечати

Видео рецепт: Блондис колачиња

Видео рецепт: Блондис колачиња

Состојки

  • Ќе ви треба (1 шолја = 240 мл):
  • 1 ½ шолја кафеав шеќер Мусковадо
  • 1/2 шолја растопен путер
  • 2 големи јајца
  • малку екстракт од ванила
  • 1 ½ шолја сенаменско брашно
  • 1/2 лажичка прашак за пециво
  • 1/2 лажичка сол

Фичо ќе прави едноставен колач, кој е со посветла боја од популарните Браунис, па се нарекува Блондис.

Подготовка

Чекор 1: Во сад за матење ставете ги шеќерот, путерот, јајцата и екстрактот. Јајцата малку изматете ги пред да ги додадете во смесата. Мешајте убаво да се спои смесата.

Чекор 2: Во помал сад измешајте ги брашното, прашокот и солта. Измешајте ги двете смеси во една изедначена смеса.

Чекор 3: Истурете во тавата и покријте со парчиња чоколадо. Печете на 175 степени, 25 минути.

Чекор 4: Сервирајте!

СОВЕТ: Во смесата може да додадете дробени лешници, парчиња бело чоколадо и сушена брусница или суво грозје.