Испечати

Ќофтенца во сос

Ќофтенца во сос

Состојки

  • 500 гр мелено месо
  • 1 главица кромид
  • 3 лажици ориз
  • 250 мл сок од домати
  • 500 мл црно вино
  • 1 лажиче нишесте
  • зачини мешан сув зачин, бибер, магдонос

Подготовка

Месото измесете го заедно со ренданиот кромид, додајте го оризот, зачинете.
Направете мали ќофтенца.
На малку масло, ставете ги ќофтенцата малку да се запржат и додајте го сокот од доматите. Нека повари некоја минута и додајте го виното. Во мало чаше, во малку вино растворете го нишестето и турете го во тенџерето. Зачинете по ваш вкус.
Нека вари дваесетина минути додека се згусти. На крајот ставете сечкан магдонос.