Испечати

Интегрален леб

Интегрален леб

Состојки

  • 300гр вода
  • 2 големи лажици маслиново масло
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 400гр интегрално брашно
  • 120гр ржено брашно
  • 1 кесичка (10гр) сув квасец
  • 20гр семки од тиква
  • 20гр лененово семе

Подготовка

Од наведените состојки замесуваме тесто тестото одмара пол час. Земаме калап го обложуваме со хартија. Го ставаме тестото во калапот и во загреана рерна се пече на 180степени 35 мин