Испечати

Сладок омлет со ананас и брусница

Сладок омлет со ананас и брусница

Состојки

 • За омлетот
 • 4 јајца
 • 4 ванилин шеќери
 • 250 мл млеко
 • 210 гр брашно
 • За во омлетот
 • 1 мала конзерва ананас (може и свеж)
 • 100 гр сушена брусница
 • За пудинг
 • 1 ванила пудинг
 • 400 мл млеко
 • 4-5 лажици шеќер
 • За шлаг
 • 125 мл млеко
 • 1 ванила шлаг

Подготовка

Омлет или палачинки, како сакате наречете ги, важно е дека ќе се насладите и уживате со овој лесен десерт или појадок. За на плажа само свиткајте и ставете во соодветен сад, а одлични се и без шлаг. Изборот е ваш!

Подготовка
Брусницата може да ја потопите во малку вода и лажичка екстракт од ванила, ама и не мора. Ананасот го сечкаме на мали парчиња.
Сите состојки за омлетот ги соединуваме со миксер. Со кутлача ставаме од смесата во загреана и намрсена тава што не лепи. Ставаме неколку парчиња ананас и неколку зрна сушена брусница. Откако палачинката ќе се запече, внимателно ја превртуваме на другата страна и сосем кратко ја запекуваме. Така и со останатите. Ги ладиме и сервираме со пудинг и шлаг, па посипуваме сечкани фстаци.
Излегуваат 4-6 вакви, ама бројноста зависи и од тавчето во кое ќе ги печете. Ако е помало, се разбира повеќе ќе излезат.