Испечати

Чоколадна торта

Чоколадна торта

Состојки

  • 1 шолја шеќер
  • 2 шолји брашно
  • 2 лажици прашок за печиво
  • 1/4 шолја какао
  • 2 јајца
  • 3/4 шолја млеко
  • 125 г стопен путер
  • 180 г црна чоколада
  • 1/3 шолја слатка павлака

Подготовка

Помешајте ги сувите состојки шеќерот, брашното, какаото, а потоа додајте ги јајцата, млекото и путерот. Добро измешајте и претурете ја смесата во тава за печење и ставетеа во рерна загреана на 200 степени печете 10 минути извадете ја и проверете со чепкалка за заби дали е готова.
Оставете ја да се олади, а за тоа време стопете го чоколадото измешано со павлаката. Прелијте ја тортата и послужете.