Испечати

Видео рецепт: Макарунс, а не Макаронс

Видео рецепт: Макарунс, а не Макаронс

Состојки

  • 6 шолји сушен кокос
  • 400 мл. кондензирано млеко
  • 2 лажици ванила екстракт
  • Ќе ви треба и:
  • 200 гр. млечно или темно чоколадо

Фичо ќе подготви едноставен и брз десерт од кокос, Макарунс. Тоа не е исто со Макаронс, кои содржат бадеми и се многу посложени за подготовка.

Подготовка

Чекор 1: Рерната загрејте ја на 175 степени.

Чекор 2: Во сад за матење убаво соединете ги состојките за макарунс. Формирајте неправилни колачи и наредете ги во Ростер тавата.

Чекор 3: Печете 12-18 минути во зависност од рерната, или додека да заруменат.

Чекор 4: Растопете го чоколадото и попрскајте ги колачите од горе.

Чекор 5: Сервирајте!

СОВЕТ: За да го промените вкусот на колачите, користете различни ароми.