Испечати

Падобранци со мелени ореви

Падобранци со мелени ореви

Состојки

  • 2 белки
  • 200гр шеќер во прав
  • 2 лажички сок од лимон
  • 200-220гр ситно мелени ореви
  • крем за спојување
  • 2 жолчки
  • 80гр шеќер во прав
  • 60гр путер

Подготовка

Превкусни, превкусни падобранци.
Мојата пријателка Лиде мислам ги прави најубави на свет.

Лесни се за подготовка.
Во вангличка се ставаат белките и се матат со миксер. Постепено се додава шеќерот, па лимоновиот сок.
На крај се додаваат оревите.
Убаво се промешува.
Смесата се става во шприц на кој е монтиран соодветен елемент и се редат на хартија за печење
Се сушат на тивко во рерна на околу 100 степени, одприлика околу 30 минути- но пак ќе речам на тивко и се во зависност од рерната. Треба да останат бели.
Нека се изладат, а за тоа време се спрема кремот за спојување.
Се мати путерот со шеќерот, па се додаваат една по една жолчка, се додека убаво не се спои масата се мати со миксер.
Се лепат две по две и се сервираат.