Испечати

Милкшејк од јаготки

Милкшејк од јаготки

Состојки

  • 5 јаготки
  • 2 топчиња сладолед од праска (јаготка, ванила...)
  • 25 мл слатка павлака
  • 150 мл ладно млеко

Подготовка

Ставете ги во блендер сите состојки и измиксирајте ги.
Смесата претурете ја во 2 високи чаши.
Ставете шлаг пена, прелијте со чоколаден и овошен прелив.
Земете по една цевка и уживајте.

За летните жештини, подобро е ако јаготките претходно ги замрзните, а, и сите други состојки, нормално, треба да се од фрижидер.