Испечати

Видео рецепт: Првомајска скара

Видео рецепт: Првомајска скара

Состојки

 • За МАРИНАДА ќе ви треба:
 • кора од 1 портокал
 • чили (во вкус)
 • 1 1/2 лажичка црвен пипер
 • 1 1/2 лажичка
 • малку сенф
 • 3 лажици мед
 • 3 лажици кечап
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол и бибер
 • Ќе ви треба и:
 • 500 гр. пилешки стек
 • малку марула
 • малку рукола
 • црвена зелка
 • зелено јаболко
 • ореви и суво грозје
 • рокфорд сирење
 • маслиново масло
 • балсамико оцет

Фичо ќе ни покаже како да подготвиме малку поинаква Првомајска скара, со месо во маринада и извонредна салата.

Подготовка

Чекор 1: Во длабок сад измешајте ги состојките за маринадата и додадете го пилешкото месо да отстои. Најдобро е преку ноќ.

Чекор 2: Марулата, руколата и зелката исечкајте ги ситно и измешајте ги. Зеленото јаболко исечете го на тенки парчиња и додадете го во салатата. Додадете ги и оревите и сувото грозје. Ставете мали парчиња рокфорд сирење и на крај зачинете со маслиново масло и балсамико оцет.

Чекор 3: Грил тавата ставете ја да се згрее. Кога е добро загреана ставете го пилешкото месо да се приготвува. Превртувајте го почесто и доколку забележите дека се засушува, премачкајте го со маринадата.

Чекор 4: Сервирајте.

СОВЕТ: Оваа маринада се вклопува со секоја скара, па може да ја користите и за свинско месо, или пак, риба.