Испечати

Пилешки ролат

Пилешки ролат

Состојки

  • 1 парче пилешки стек
  • 2-3 листови спанаќ
  • 2-3 парчиња кашкавал
  • 1 јајце и презла по потреба

Подготовка

Пилешкиот стек го сечеме на половина и го чукаме со чук. Посолуваме, ставаме малку бибер.
Спанаќот може да го обарите, а може и свеж, наредете ги листовите еден до друг да го покрие стекот.
Врз спанаќот наредете ги парчињата кашкавал. Замотајте.
Извалкајте го парчето во брашно, па во јајце и во презла.
Пржете во загреано масло.