Испечати

Торта со готов пандишпан

Торта со готов пандишпан

Состојки

  • 3 пудинга од чоколадо
  • 1 литар млеко
  • 500 гр маргарин
  • 200 гр шеќер во прав
  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 100 гр сув ананас
  • 50 гр чоколадни трошки
  • 3 пандишпана (400 гр)

Подготовка

Г о подготвуваме филот со тоа што млекото го ставме во тенџере на оган, но претходно 16 лажици млеко ги ставаме во сад и 12 лажици шеќер и ги додаваме пакетчињата пудинг. Сето тоа добро промешано го додаваме во зовриеното млеко и постојано мешаме уште 3-4 мин. Пудингот го тргаме од оган и оставаме убаво да се олади.
Во меѓувреме со миксер го матиме маргаринот и го додаваме шеќерот во прав и претходно стопеното чоколадо. Кога сето тоа убаво ќе се соедни смесата ја додаваме во изладениот пудинг и го додаваме сувиот ананас и промешуваме. Секој пандишпан поединечно го премачкуваме со филот и украсуваме со чоколадни трошки