Испечати

Босански урмашици

Босански урмашици

Состојки

  • Тесто за колачите
  • 500 гр брашно
  • 2 јајца
  • 125 гр кисело млеко
  • 250 гр путер
  • Шербет
  • 200мл вода
  • 400 гр шеќер
  • 1 ванила
  • 1 сок од лимон

Подготовка

Со миксер го матиме путерот со јајцата.
Откако ќе изматиме пенесто, го додаваме киселотот млеко и брашното.Продолжуваме да месиме со рака, се додека не добиеме меко лепливо тесто.
На набрашнето ренде, ги правиме шарките на урмашиците. Значи земаме од тестото по едно мало парче,па го притиснуваме на рендето.Откако ќе се направи шарката на урмашицата,ја редиме во намастен плех и веднаш печеме.
Додека се печат урмашиците,ние го вариме шербетот.
Значи во овој случај нема како кај баклавата, ладни колачи топол шербет. Тука се попаруваат урмашиците топли.
На здравје