Испечати

Колач со ананас

Колач со ананас

Состојки

  • 250 гр брашно
  • 175 гр жолт шеќер
  • 175 гр путер
  • 2 јајца
  • 2 лажици екстракт од ванила
  • 1 пециво
  • 175 гр ананас
  • 100 гр сок од ананас
  • 100 гр прав шеќер за попрскување

Подготовка

Вкусен колач со ананас.
Омекнатиот путер помешајте го со шеќерот. Додате го брашното помешано со пецивото.
Потоа се додаваат јајцата и екстрактот од ванила. Мешајте додека да добиете воедначена смеса.
Калапот намасете го со путер
Префрлете еден дел од смесата во калапот, па наредете го сечканиот ананас. Потоа пак додајте од смесата.
Ставете да се пече на 150 степени еден час.
Кога е печено извадетже од калапот и наросете шеќер во прав