Испечати

Видео рецепт: Индијанки

Видео рецепт: Индијанки

Состојки

 • За ТЕСТО ќе ви треба:
 • 2 јајца
 • 75 гр. шеќер
 • 100 гр. брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • За ФИЛ ќе ви треба:
 • 300 мл. млеко
 • 1 пудинг од ванила
 • 3 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 125 гр. маргарин
 • 75 гр. шеќер во прав
 • 1 лажица какао

Денес ќе готвиме заедно со Весна, готвач член на нашата веб-страница. Весна ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Индијанки.

Класичен десерт кој што е лесен за подготовка, а уште полесен за дегустација.

Подготовка

Чекор 1: Најпрво пригответе го филот. Измешајте го пудингот со млеко и шеќер. Ставете го остатокот од млекото во Касеролата и сварете го според упатството. Оставете го да се излади.

Чекор 2: Маргаринот матете го со шеќерот во прав сè додека не стане пенест, па соединете го со разладениот пудинг.

Чекор 3: Одделете ги белките од жолчките. Белките матете ги со шеќерот и кога убаво ќе се згуснат додавајте ги жолчките една по една. На крај додадете го брашното со прашокот за пециво. Добиената смеса измешајте ја со лажица и ставете ја во шприц.

Чекор 4: Формирајте ленти со големина по желба и печете ги на 200 степени 5 минути, треба да останат светли.

Чекор 5: Филувајте ги додека се уште топли. Во дел филот, додадете го какаото и декорирајте.

СОВЕТ: Овој рецепт е многу брз и лесен за подготовка, па е идеален кога ќе ви се најават гости, или кога одеднаш ќе ви се пријаде благо.