Испечати

Панцероти

Панцероти

Состојки

  • 500гр брашно
  • 300мл млака вода
  • 1 квасец
  • 2 лажици сол
  • 1 лажица шеќер
  • 100гр кечап
  • 200гр шунка
  • 200гр кашкавал
  • 1 јајце
  • 2 лажици оригано

Подготовка

Од брашното квасецот сол шеќер и вода се замесува тесто. Тестото се остава да стаса од стасаното тесто правиме дванаесет топчиња со оклагијата ги расукуваме округли и на пола ставаме кечап оригано и фил преклопуваме и со вилушка ја притискаме на краевите. Панцеротите се редат во намрсен плех одозгора се мачкат со жолчка и се посипуват со сусам се печат на 250 степени 15мин.ПРИЈАТНО ЈАДЕЊЕ!