Испечати

Чоко-оранж за мали и големи

Чоко-оранж за мали и големи

Состојки

  • 50 грама гриз
  • 300 милилитри млеко
  • 100 милилитри сок од портокал
  • 3 - 4 супени лажици кафеав шеќер
  • 1 супена лажица какао
  • 30 грама путер
  • 50 грама мелени ореви

Подготовка

Вчера после работа ми се јадеше нешто благо. Се прашував што можам да спремам за 15 минути со тоа што имам по дома и излезе следнава ужинка за мали и големи.

Се вари гризот со млекото, шеќерот и какаото. Како смесата згуснува, полека се додава сокот од портокал. Кога на крајот ќе се добие густа смеса, тенџерето се трга од оган и се додаваат путерот и оревите.

Вуала!