Испечати

Спирални стапчиња

Спирални стапчиња

Состојки

  • Тесто
  • 700 гр брашно
  • 200 гр бело вино
  • 200 мл зејтин
  • 1лајче сол
  • 1 пециво

Подготовка

Се замесува тесто од сите состојки и се сука кора од 1см.Од едната страна се става афион и се плеска со раката убаво,а од другата страна сусам.Се сечат ленти и се вртат во спирали.Се печи во загреана рерна на 200С-30мин.