Испечати

Кремаст колач

Кремаст колач

Состојки

 • 8 јајца
 • 16 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 4 лажици гриз
 • 2 лажици какао
 • 1 пециво
 • фил
 • 1л млеко
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 4 лажици нишесте
 • 200гр шеќер
 • 1 кесичка шлаг пена
 • 200гр маргарин
 • 200гр шеќер во прав
 • 100гр бело млечно чоколадо

Подготовка

Јајцата се матат со шеќерот додека се добие густа пенаста маса.Постепено со лажица седодава брашното измешано со пецивото и со гризот.На крај се додава и какаото и се промешува со лажица.Смесата се дели на пола и се печат 2 кори на хартија во плех бр 40
фил
Се вари густ крем во зашеќереното млеко од пудинзите и нишестето.Одкако ќе се олади кон кремот се додава изматениот маргарин со шеќерот во прав. Филот убаво се соединува,  па се додава изматениот шлаг и растопената чоколада. Убаво се мати и се добива густ мазен крем со прекрасен вкус. Се зема една кора,се попрскува со чоколадно млеко, па се нанесува од филот, пак кора и вториот дел од филот. Одозгора може да се стави шлаг крем ама и не мора-декорацијата по свој вкус.