Испечати

Пирошки со чаден свински пафлак и кашкавал

Пирошки со чаден свински пафлак и кашкавал

Состојки

  • 10 палачинки
  • 10 мали лажици павлака
  • 50-100гр кашкавал
  • 50-100гр чаден свински пафлак
  • 2 јајца
  • 50 гр презла

Подготовка

Направете си ги палачинките по ваш рецепт.
Секоја палачинка ја филуваме со една лажичка павлака, а може и кечап и од ситно сецканиот кашкавал и пафлак и ја мотаме.
Палачинките ги валкаме прво во јајцата, потоа во презлата и ги пржиме во поголема количина на масло.
Се служат топли со вашиот омилен сос. =)