Испечати

Шпагети со сос со димена сланина и мелено месо

Шпагети со сос со димена сланина и мелено месо

Состојки

  • 500 гр шпагети
  • 300 гр мелено месо
  • 50 гр чадена сланина
  • 1 мала главичка кромид
  • 500 мл сос од домати
  • зачини оригано, босилек, магдонос, мешан сув зачин, бибер
  • пармезан за одозгора

Подготовка

Шпагети во секакви варијанти кај нас дома секогаш се омилени. Ова е еден од начините како ги подготвувам.
За сосот, најпрво испржета го ситно исечканото кромитче, ставете ја сланината (исечкана на мали коцкички) и неа малку пропржете ја. Ставете го месото, и тоа нека се испржи, па додајте го сосот од домати. Зачинете и оставете нека вари десетина минути.
За тоа време сварете ги шпагетите на стандарден начин. Одозгора нарендајте пармезан.