Испечати

Новогодишна елка торта од Пандоро

Новогодишна елка торта од Пандоро

Состојки

  • 1 Пандоро
  • 250гр. маскарпоне
  • 100гр. шеќер во прав+ за наросување
  • 150гр. ладно млеко
  • 75гр, прашок за шлаг пена

Подготовка

Ова беше нашиот новогодишен десерт за оваа година. Многу лесно и брзо!
Јас знам дека во МК Пандоро нама во продажба, но ако си го набавите или добиете на поклон пригответе си го на овој начин нема да се покаете превкусно е!
Пандорото расечете го хоризонтално на 7 парчиња ( види дополнителни фотографии).
Во сад за матење со миксер изматете го ладното млеко и прашокот за шлаг пена околу 5 -6 минути. Со лажица измешајте го шеќерот во прав и маскарпонето. Потоа соединете ги двете смеси и измешајте ги со шпатула.
Филувајте го пандорото, пандишпаните редете ги секогаш спротивно со краевите за да може да ја формирате елката. На крај тортата елка наросте ја со шеќер во прав.
Пслужете ја тортата ладна.