Испечати

Бајадера со лешници

Бајадера со лешници

Состојки

  • 8 лажици млеко
  • 400 грама шеќер
  • 200 грама мелени лешници
  • 150 грама мелени бисквити
  • 150 грама путер
  • 50 грама рендано чоколадо
  • 200 грама чоколадо за глазура

Подготовка

Млекото се става со шеќерот на оган да зоврие, потоа се додава путерот, лешниците и бисквитите. Се вади од оган и убаво се меша. Во половина од смесата го ставаме ренданото чоколадо.
Во калап за бајадера го ставаме темниот дел, а над него светлиот, потоа ја ставаме глазурата од растопено чоколадо.