Испечати

Медени коцки

Медени коцки

Состојки

 • за смеса
 • 150 гр медени срца со вкус на вишни
 • 50 гр мелени бисквити
 • 3 лажици мед
 • 1/2 лажичка цимет
 • 6 лажици масло
 • 100 гр сецкани ореви
 • за глазура
 • 150 гр чоколадо
 • 5 лажици масло
 • по желба половинки јатки од ореви

Подготовка

Чоколадата ја топиме на пареа со 6 лажици масло. Медените срца ги сечеме на поситни коцки и ги оставаме во сад на страна. Во садот го додаваме медот, циметот, сецканите ореви и бисквитите и со растопеното чоколадо замесуваме тесто. Тестото го истураме на тава обложена со најлонска фолија и го оставаме да се стегне во фрижидер. Потоа со нож потопен во ладна вода ги сечеме коцките.
Чоколадото за глазура го топиме со 5 лажици масло и ги чоколадираме една по една коцките...Украсувањето е по желба јас ставав половинка јатка од орев потопена во малку чоколадо.