Испечати

Мафини со јапонско јаболко

Мафини со јапонско јаболко

Состојки

  • 2 јапонски јаболка
  • 150гр кафеав шеќер
  • 200 гр брашно
  • 8 грама пециво
  • 125 гр маргарин

Подготовка

Јајцата ги матиме пенесто заедно со шеќерот.
Кога ја добиваме бараната густина го додаваме пирето од зрелите јапонски јаболка. Брашното го мешаме со пецивото и полека го додаваме во смесата. Мешаме со исклучен миксер. Растопениот маргарин исто така го промешуваме. Откако смесата е еднолична, ја распоредуваме во корпици за мафини кој претходно ги наредивме во калапот за мафини. Печеме во загреана рерна на 200 степени, проверувајќи со чепкалка колку се печени.
Наросете ги со шеќер во прав.