Испечати

Ајвар ролат

Ајвар ролат

Состојки

  • 3 јајца
  • 3 лажици брашно
  • 1 пециво
  • 3 лажици ајвар
  • 100 мл јогурт

Подготовка

Најпрво ги матиме јајцата со миксер, па ги додаваме и останатите состојки и ја истураме смесата во плех обложен со хартија за печење. Ролатот го печеме 15 минути во загреана рерна. Откако ке се испече го вадиме и го виткаме во влажна крпа. Во меѓувреме го правиме филот количината за состојките за филот се по желба, кога ке биде целосно оладен ролатот го премачкуваме со филот и го сечеме на парчиња