Испечати

Колачиња со кајсии

Колачиња со кајсии

Состојки

  • 200 гр ситно сецкани кајсии
  • 100 гр ситно сецкани бисквити
  • 100 гр ситно сецкани ореви
  • 100 гр шеќер во прав
  • 2-3 лажици маргарин
  • 1 портокал кората и сокот од портокалот
  • 200 гр црно чоколадо

Подготовка

1. Најпрво ги сецкам сите состојки ( оревите, кајсиите и бисквитите ).
2. Ги ставам во еден сад сите состојки, ја рендам кората од порокалот, го цедам портокалот и го додавам и сокот.
3. На крај ставам шеќер во прав и додавам една по една лажица маргарин, во зависност од тоа колку е потребно убаво да се измесат.
4. Го топам чоколадото на пареа ( 200 гр чоколадо со 4 лажици масло ) и ги чоколадирам во силиконски калапчиња.
Вкусни, лесни и посни колачиња. Кога немам време за сецкање ги мелам и оревите и бисквитите, повторно исти се колачињата. Излегуваат околу 35 до 40 колачиња.