Испечати

Посни мафини со јаболка

Посни мафини со јаболка

Состојки

  • За мафини
  • 1 кг лупени,рендани јаболка
  • 3 чаши шеќер
  • 2 мали лажичиња сода бикарбона
  • 1 пециво
  • чаша и половина масло
  • 4-5 чаши брашно
  • 1 пакетче суво грозје
  • 200 гр сецкани ореви
  • За глазура

Подготовка

1. Се мешаат-јаболка,шеќер,сода бикарбона и пециво. Се остава да отстојат 2 часа.
2. Потоа се додаваат маслото,кората од лимон,малку цимет,сувото грозје,сецканите ореви и брашното.
3. Се меша убаво и смесата се става во калапи за мафини.
4. Пред да се целосно испечени се премачкуваат со мармалад и се ставаат сецкани ореви, па се печат уште малку на 150 степени.

Истата смеса може да се направи и како торта во плех број 36.