Испечати

Кругови од сирење

Кругови од сирење

Состојки

  • 3 јајца
  • 150 гр сирење
  • 1 прашак за пециво
  • 400-600гр брашно

Подготовка

Замесуваме тесто од јајцата, сирењето, прашакот за пециво и додаваме брашно по потреба за да добиеме средно тврдо тесто. Го оставаме да отстои 15мин. На набрашнета површина развлекуваме кора со дебелина од половина прст и со чаша вадиме кругови и со чаша за ракија правиме дупки во круговите. Се пржат во масло.