Испечати

Крем супа од тиква и морков

Крем супа од тиква и морков

Состојки

  • 500 гр тиква
  • 2 поголеми моркови
  • 1 главица кромид
  • 50 гр путер
  • 0,5 л вода
  • 100 мл млеко
  • 200 мл павлака за готвење
  • 2 лажици магдонос
  • пола лажиче сол
  • малку црн бибер

Подготовка

1. Исецкајте ги на ситно кромидот и морковите
2. Тиквата излупете ја па исчистете и ги семките и исечете ја на коцкички
3. Во тавче за пржење ставете го путерот, кромидот и морковот и малку пропржете
4. Во тенџере ставете ја тиквата и кромидот и морковот и ставете ја водата.
5. Оставете нека се крчка околу 20 минути,потоа додајте го млекото и павлаката.
Посолите и ставете го биберот. Се заедно ставете во блендер и измиксајте. Ако ви е многу густо можете да додадете млеко.
5.Добиената супа ставете ја во чинии и украсете ја со малку магдонос и павлака за готвење ПРИЈАТЕН АПЕТИТ