Испечати

Колач од суво овошје (без шеќер и брашно, посно, веган)

Колач од суво овошје (без шеќер и брашно, посно, веган)

Состојки

  • 10 суви кајсии
  • 5 суви смокви
  • 20 урми ( свежите полесно се лупат)
  • 1/2 маргарин или кокосов путер
  • 1 лажица какао
  • 1 лажица таан, малку екстракт ванила или рум

Подготовка

Значи благо без шеќер...барем не бел рафиниран.
Овошјето го покиснувам во вода, урмите ги лупам и сето го ставам во делимано блендерот да се испасира. Додавам вода колку да се добие густа смеса, околу една шољичка, таан и малку рум. Маргаринот или кокосовиот путер се топат на пареа, се додава малку какао и се меша со пасираното овошје.
Сето ова се става во силиконско калапче и во замрзнувач...се служи ладно.
Некогаш во смесата додавам мелени јатки па се добива смеса како за бомбици, но вака поради киселкиот вкус на кајсијата е многу лесно и освежително...