Испечати

Солени бомбици

Солени бомбици

Состојки

  • 500 гр урда
  • 200 гр свинска шунка
  • 125 гр маргарин коцка
  • 3-4 кисели краставички
  • 1 пакување сусам
  • 100 гр сецкани ореви
  • малку сол или буковец по желба
  • 100гр презли

Подготовка

Урдата се смешува со маргаринот за да се добие изедначена смеса, па потоа се додаваат ситно исецканите ореви, шунка и краставички. Сусамот се потпекува и се додава на смесата и повторно се промешува. Се замесуваат бомбици, се валкаат во презла и се ставаат во декоративни хартиени кошнички.