Испечати

Шарени чоколадни бомбици

Шарени чоколадни бомбици

Состојки

  • 350 гр. мелени бисквити
  • 100 гр. мелени ореви
  • 100 гр. маргарин
  • 100 гр. чоколадо за готвење
  • 100 мл. млеко
  • 3 лажици шеќер

Подготовка

Не постои некој кој би одбил чоколадни бомбици. Затоа решив со вас да го споделам мојот рецепт.

1. На тивок оган го затоплуваме млекото и во него ги додаваме шеќерот и маргаринот. Мешаме додека маргаринот и шеќерот не се растопат.

3. Во друг сад го топиме чоколадото, додавајќи малку масло и многу малку вода (1 мала лажичка).

2. Во длабок сад ги ставаме бисквитите, мелените ореви и малку рендано чоколадо за готвење и во оваа смеса го додаваме млекото и растопеното чоколадо.

3. Правиме смеса која не треба да биде премногу мека, а ни премногу јака. Од смесата правиме топчиња и ги украсуваме со трошки, мелени ореви или нешто друго по ваша желба.

Од оваа смеса излегуваат 30 бомбици со средна големина.