Испечати

Италијанска салата

Италијанска салата

Состојки

  • 1 конзерва сардина
  • 1кг компири
  • 1/2 главица кромид
  • 4 јајца
  • 1 супена лажица сенф
  • масло, сол, оцед

Подготовка

Компирите и јајцата се варат, потоа се лупат и се сецкаат на коцки. Во подлабок сад се сецка кромидот, сардината и се додаваат јајцата и комирите, сенфот, малку масло, сол по вкус и малку оцет. Се убаво се меша и се сервира.
Оваа салата е многу вкусна и брзо се прави.
На здравје !!