Испечати

Салата од макарони и пилешко

Салата од макарони и пилешко

Состојки

 • 200 гр ситни макарончиња
 • 1 парче пилешки стек
 • 2 тврдо варени јајца
 • 120 гр кашкавал
 • 1 грст грашок од конзерва
 • 1 поголем морков
 • неколку ливчиња ситно сецкан свеж босилек
 • малку сецкан магдонос
 • 1/2 чајно лажиче гарам масала
 • 1 чајно лажиче оригано
 • 1 лажица француски сенф
 • 2 полни лажици мајонез
 • 3 лажици цврста кисела павлака

Подготовка

Сварете го стекот со морковот. Сварете ги јајцата, посебно макароните, кои потоа ќе ги исцедите и откако се ќе олади ќе исечкате на ситни коцкички.
Во длабок сад измешајте ги сите заедно и додадете ги останатите наведени состојки. По потреба малку досолете.