Испечати

Солени тостерки со семки од тиква

Солени тостерки со семки од тиква

Состојки

  • 300 гр брашно
  • 100 гр бело брашно со 40% ржано брашно во него
  • 200 мл масло
  • 125 мл пиво
  • 1/2 прашок за пециво
  • 1 лажичка сол
  • 50 гр сусам
  • 3 лажици мелени семки од тиква
  • 50 гр сечкани семки од тиква

Подготовка

Од едоставни состојки излегоа одлични и здрави грицкалки.

Се соединуваат и мешаат сувите состојки, па се додаваат маслото и пивото. Се замесува тестото, се прават топчиња , кои ги печеме во загреан тостер, а може и во апарат за вафли.