Испечати

Шарен куглоф со ликер од портокал

Шарен куглоф со ликер од портокал

Состојки

 • 4 јајца
 • 200гр. шеќер
 • 9 лажици масло
 • 200мл. млеко
 • 3 лажици какао
 • 5 лажици ликер од портокал
 • 1 рендан лимон
 • 1 пециво
 • 12 лажици брашно
 • за декорација
 • 100гр. чоколадо за готвење
 • кршени ореви

Подготовка

Одделете ги жолчките од белките и прво изматете ги жолчките, а настрана изматете ги белките заедно со шеќерот. Потоа соединете ги и пак убаво изматете и ставете ги брашното, пецивото, маслото и млакото млеко. Убаво изматете и паниспањата поделете ја на два дела.
Во едниот ставете ја ренданата кора од лимон, а во другата какаото и ликерот. Од двете паниспањи ставајте наизменично и колачот ставете да се печи на 190 степени околу 35 минути. Куглофот премачкајте го со чоколадото и ставете ореви.На здравје!!!