Испечати

Потпечени палачинки со фил

Потпечени палачинки со фил

Состојки

 • за палачинките
 • 1 јајце
 • 350гр. брашно
 • 3 лажици масло
 • кисела вода по потреба колку што прима смесата
 • за фил
 • 200гр. рендано сирење
 • 200гр. сецкана салама
 • кечап и оригано по вкус
 • за натурање на палачинките
 • 3 јајца
 • 200гр. рендан кашкавал

Подготовка

Најпрво направете ги палачинките. Од сите состојки направете смеса и оставете ја 15 минути да се одмори и потоа испржете ги палачинките.
Кога ќе ги направите сите палачинки филовајте ги со сирењето и саламата. Секоја палачинка свиткајте ја во ролат и наредете ги во намрсено тавче. Озгора натурете ги со матените јајца измешани со ренданиот кашкавал и печете ги на 190 степени околу 15 минути.