Испечати

Овошни коцки со праски

Овошни коцки со праски

Состојки

 • кора
 • 2 јајца
 • 3 жолчки
 • 12 лажици шеќер
 • 6 лажици млеко
 • 6 лажици масло
 • 6 лажици гриз
 • 6 лажици брашно
 • 1 пециво
 • прелив
 • 200 мл вода
 • 200 гр шеќер
 • фил
 • 700 мл млеко
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 маргарин
 • 250 гр шеќер во прав
 • 1 кг праски или друго сезонско овошје
 • шам
 • 3 белки
 • 9 лажици шеќер

Подготовка

Рецептот ми е од една другарка, оригиналот е со јагоди, но секако може да се стави и друго овошје како во мојот пример.
Јајцата и шеќерот се матат убаво, па се додаваат останатите состојки. Се пече кората на 180 степени во тавче број 36.
За преливот се стават на оган шеќерот и водата да зовријат околу 5 минути, па со млак прелив се полева оладената кора.
Праските се сецкат и се стават врз кората.
За филот се вари крем од пудингот и млекото, па се лади. На оладениот крем се додава изматениот маргарин со шеќер во прав.
Врз овошјето се става целиот фил и одозгоре се става шамот од белки и шеќер.
Колачот е многу освежителен и најубаво е добро да се олади пред да се дегустира.
НАЗДРАВЈЕ!!!