Испечати

Пастрмка на скара

Пастрмка на скара

Состојки

  • 2кг пастрмка
  • 100гр оцед
  • 2 китки магдонос
  • 2 главици лук
  • 2 супени лажици зачин
  • 250 мл масло

Подготовка

Рибата се чисти убаво и се остава заедно со оцетот да постои 10 минути. Магдоносот ситно се сецка, лукот се сецка и се меша со зачинот и маслото.
Рибата се премачкува со сосот од магдонос лук, зачин и масло и се остава 5 часа да стои. Потоа се пече на скара додека сама почне да се одлепува е тогаш е готова.