Испечати

Перничиња

Перничиња

Состојки

 • смеса за палачинки
 • 3 јајца
 • 1/2лажичка сол
 • 500мл млеко
 • 300гр брашно
 • малку зејтин
 • фил
 • 150гр пилешко филе
 • 150гр кашкавал
 • 150гр кисели краставички
 • 100гр маслинки
 • 50гр сирење
 • малку кечап и оригано
 • 150гр лебни трошки
 • 3 јајца

Подготовка

Oд состојките за палачинки подготвуваме смеса и печеме десетина палачинки.
Потоа го подготвуваме филот.
Сите состојки добро ги сецкаме и секоја палачинка ја полниме.
Формираме перничиња кои ги валкаме во јајца и презла.
Во тава за пржење ги пропржуваме од сите страни додека не добијат убава златна боја.
Добар апетит!!!