Испечати

Посни колачиња со мармалад и вино

Посни колачиња со мармалад и вино

Состојки

  • 500гр брашно
  • 4 филџани (120мл) зејтин
  • 2 филџани бело вино
  • 1/2 прашок за пециво
  • 50 гр шеќер во прав
  • 100гр. слатко или мармалад

Подготовка

Брашното, виното, зејтинот и прашокот за пециво заедно се мешаат со лажица.
Се прави мало топче и го расплескуваме на раката.
Во средината ставаме од слаткото (мармаладот) и го затвараме (како вреќичка).
Сите така направени колачиња ги ставаме во намрсен плех и печиме околу 20-30 мин. на 200 степени. Откако ќесе изладат и ги посипуваме со шеќер во прав.