Испечати

Полнет пилешки стек

Полнет пилешки стек

Состојки

 • 500гр. пилешки стек
 • 3 јајца
 • 200гр. ленти кашкавал
 • 15 парчиња сланина
 • 1 лажиче сол
 • 300мл. масло
 • 15 корнишони
 • 1 лажица сув мешан зачин
 • 50гр. презла
 • 5 лажици брашно
 • 4 лажици сенф

Подготовка

Парчињата стек ги премачкуваме со сенфот и ги зачинуваме.
Го сечиме стекот на потенки парчиња и на секое парче ставме по една лента кашкавал, сланина и по еден корнишон. Ги виткаме сите парчиња ги натопуваме прво во брашно, јајца и на крај во презлата.
Ги пржиме во поголема количина на загреано масло и откако ќе ги испржиме ги ставаме на хартја за да се впие непотребната мрснотија.
Ако имате доволно време прад да ги пржите стековите оставете ги малку да отстојат со зачините и сенфот